Wat je moet weten over de nieuwe meerwaardebelasting.


 

De voorbije maanden is er al veel gezegd en geschreven over de nieuwe meerwaardebelasting voor beleggers. Toch bleef het lange tijd onduidelijk hoe die belasting er nu precies zou uitzien. Intussen worden de contouren duidelijker, en daarom delen we graag de nieuwigheden vanuit Dfisc. Ben je nu ondernemer én belegger, wij willen dat je tijdig de juiste keuzes kunt maken!

Het algemeen kader

Vanaf 1 januari 2026 wordt in België een belasting van 10% ingevoerd op gerealiseerde meerwaarden op financiële activa: aandelen, obligaties, fondsen, ETF’s, crypto-activa,…

De belasting richt zich op natuurlijke personen en bepaalde rechtspersonen zoals vzw’s en stichtingen. Voor vennootschappen die actief zijn als onderneming verandert er niets: hun meerwaarden blijven onder de bestaande vennootschapsbelasting vallen.

Belangrijk om te onthouden: de belasting geldt enkel op gerealiseerde meerwaarden. Zolang je je beleggingen niet verkoopt, gebeurt er niets.

Dfisc Brugge logo

Historische aankopen & het “nulpunt” op 31/12/2025

Omdat België tot nu toe geen algemene meerwaardebelasting kende, wordt er een startpunt bepaald op 31 december 2025. De waarde van je portefeuille op die datum wordt jouw referentiepunt. Meerwaarden die je vóór die datum hebt opgebouwd, blijven dus vrijgesteld.

Voor niet-beursgenoteerde aandelen (zoals familiebedrijven) komt daar meer nuance bij kijken. De waardering is complexer en hierover schrijven wij een aparte blog.

Vrijstellingen

Iedere belegger krijgt jaarlijks een vrijstelling van € 10.000 op gerealiseerde meerwaarden.

Gebruik je die niet volledig? Dan kan een deel worden overgedragen, zodat de vrijstelling over meerdere jaren kan oplopen tot maximaal € 15.000.

Verliezen compenseren (met beperkingen)

Gerealiseerde verliezen (minwaarden) kun je binnen hetzelfde jaar verrekenen met gerealiseerde meerwaarden. Dat kan de belastingdruk verlagen.

Let wel: verliezen kun je niet meenemen naar volgende jaren.

Hoe wordt de belasting geïnd? (opt-in / opt-out)

In de meeste gevallen zal je bank of beleggingsplatform de belasting automatisch inhouden. Je hoeft dan zelf niets aan te geven (optin).

Je kunt er echter bewust voor kiezen om niet te laten inhouden en de meerwaarden zelf op te nemen in je belastingaangifte, kortom de opt-out. Dat kan interessant zijn als je werkt met buitenlandse rekeningen, crypto-platformen of complexe structuren.

Onzekerheden & aandachtspunten

Hoewel de contouren duidelijker worden, is de wetgeving nog niet definitief gestemd. De praktische uitwerking moet voor veel activa nog vastgelegd worden. Denk aan:

  • niet-beursgenoteerde aandelen
  • derivaten
  • crypto-activa
  • levensverzekeringsproducten (tak 21, tak 23…)

De fiscus werkt per activaklasse specifieke uitvoeringsmodaliteiten uit.

Dit is ook de reden waarom we tot nu toe voorzichtig communiceerden: we wilden je geen verkeerde verwachtingen geven. Intussen is er voldoende duidelijkheid om je eerste, betrouwbare informatie te bezorgen.

Dfisc Brugge logo

Wat betekent dit concreet voor jou?

  • Maak vóór 31 december 2025 een duidelijke momentopname van je portefeuille: aankoopprijzen, aantallen, aankoopdata,…
  • Bij verkoop van activa kun je rekening houden met de jaarlijkse vrijstelling (€ 10.000 tot € 15.000).
  • Overweeg de timing van verkopen: soms is uitstellen fiscaal voordeliger.
  • Heb je niet-beursgenoteerde aandelen (bv. familiebedrijf)? Dan gelden aparte regels, lees hiervoor onze specifieke blog.
  • Denk na over de vraag of je kiest voor automatische inhouding of liever de opt-out toepast in je belastingaangifte.

Waarom we dit nu delen en wat volgt

Bij Dfisc kozen we er bewust voor om de voorbije maanden slechts beperkt te communiceren over deze hervorming rond de nieuwe meerwaardebelasting. De onzekerheden waren te groot. Nu de krijtlijnen scherper worden, vinden we het onze verantwoordelijkheid om jou tijdig te informeren.

Daarom organiseren we in het voorjaar van 2026:

  • twee kennislunches (op verschillende locaties)
  • één online webinar

Deze data worden snel gedeeld en gecommuniceerd.

Tijdens deze sessies gaan we dieper in op de praktische modaliteiten per type financieel product én op de impact voor jouw portefeuille én voor je vennootschap of familiale onderneming.

Dus houd onze sociale media of je mailbox in de gaten als je interesse hebt voor deze infomomenten!